Książka “Oto jest Kasia” Miry Jaworczakowej – dlaczego warto przeczytać?

Wieku z nas zapamiętało książkę pt. “Oto jest Kasia” Miry Jaworczakowej rozkoszną lekturę. Czy możemy tę książkę czytać naszym dzieciom? Tak, ale warto też samodzielnie poruszyć pewne kwestie oraz rzucić trochę inne światło. Dlatego warto po nią sięgnąć.

Jak prezentuje się rodzina Kasi w książce?

Znajdziemy tu obraz trochę fajtłapowatego męża i ojca rodziny, który istniał tylko po to, by zarabiać pieniądze i spełniać zachcianki, który starał się wychowywać dzieci wbrew woli matki. Albo że to nie było tak, że nowa rodzina była meteorytem, który nagle spadł z nieba na rodzinę i wszyscy musieli go podziwiać. To wywołuje wiele konfliktów i nieporozumień.

Dlaczego warto przeczytać tę książkę dziecku?

Ta książka uczy dzieci, że świat nie zawsze kręci się wokół nich, bo nikt inny tego nie robi. To także przygotowanie do posiadania młodszego rodzeństwa. Wszystko kręci się wokół Kasi, a tu nagle wszystko się zmienia! Jakby za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, już tak nie było. Bez wątpienia “Oto jest Kasia” Miry Jaworczakowej to wspaniała książka dla młodszych i starszych. Nie dość, że jest ona dosyć niegrzeczna, to jeszcze ma dziecięce zachcianki, grymasy i wiele innych typowo dziecięcych zachowań. Każde dziecko, które przeczyła tę książkę od razu zmieniłam zdanie na temat wielu rzeczy. Z pewnością, gdy dziecko ją przeczyta, zmieni swoje nastawienie. Na przykład, nie będzie biło młodszego rodzeństwa.

Dlaczego to dobra lektura także dla dzieci?

Ta książka jest niesamowita. Pewnego dnia Kasia budzi się u boku siostry Agnieszki. Kasia nie jest w centrum uwagi i nie jest z tego powodu szczęśliwa. Jest to świetna lektura dla rodziców. Może uświadomić im, jak ważne jest przygotowanie ich jedynaka na przyjście rodzeństwa i poświęcić mu choć trochę swojego czasu. Kasia zawaliła świat, bo z dnia na dzień stała się niewidzialna dla wszystkich z pępka świata. Czy kogoś jeszcze dziwi, że robi wszystko, by zwrócić na siebie uwagę?

Kilka słów o autorce książki

Mira Jaworczakowa to polska pisarka, autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz opowieści historycznych. Jej najbardziej popularne książki to: “Jacek, Wacek i Pankracek”, “Oto jest Kasia” i “Majka z Siwego Brzegu”. Pierwsze dwa to najmłodszy obowiązek czytelniczy w szkole podstawowej. Mira Jaworczakowa dzięki tym książką zdobyła ogromny rozgłos pedagogiczny i jest mimo wielu lat dalej czytana.

 

About the Author

Related Posts